V sobotu 4. 6. se v brněnské Olympii konal již 7. ročník Velké ceny jižní Moravy ve šplhu na laně. Závod byl opět kvalitně sponzorsky zajištěn a možná i z toho důvodu nebyla o závodníky nouze, když se na 8m laně představilo 25 borců a na 4,5 metrech dohromady 28 účastníků a účastnic.
Kategorie žáci
Závod začal kategorií žáků (ročník 2001 a mladší), která není úplně běžně vyhlašována, ale v Brně je obrovská základna mladých gymnastů, kteří jsou vedeni i ke šplhu, a tak by byla škoda nedat těmto nejmladším talentům šanci zabojovat si o medaile. Na 3. místě se zde umístil Tom Skrušný s časem 5,24 s. Na místě 2. David Žitný s 5,12 s. A 1. byl Pavel Marek s časem 4,87 s. Všichni 3 ročník 2001.
Dorostenci – Olympii ovládl Matěj Cigl
Na kategorii žáků v každém kole navazovala kategorie dorostenců, kde vzhledem k účasti Matěje Cigla nebylo pochyb o vítězi. Matěj je ročník 1999, takže má jako dorostenec před sebou ještě celou příští sezónu 2017, kdy se může snažit o překonání dosavadního dorosteneckého rekordu 3,06 s. Popravdě si však myslím, že rekord padne mnohem dříve, protože už zde Matěj dal čas 3,07 s. Vydařily se mu pouze 2 pokusy ze 4, ve kterých totožně dosáhl zmíněného famózního času, přičemž Matějovým cílem je prioritně překonání 3sekundové hranice. Na 2. místě skončil František Pereles s velmi dynamickým stylem a časem 3,72 s. Bronzovou medaili vybojoval Filip Řezníček před Jindrou Šafranem díky jediné setině sekundy, když dosáhl času 3,80 s.
Ženy a dívky – suverénní Růžičková
Po dorostu šplhaly ženy a dívky, kde 3. místo obsadila mlaďounká Anna Cibulková s heroickým časem 32,95 s, 2. skončila Tereza Cibulková časem 7,38 s. A 1. nebyl nikdo jiný než ženská rekordmanka Petra Růžičková s na ní víceméně průměrným, v ženské kategorii však jinak výjimečným, časem 5,62 s.
Senioři a Muži – stereotyp, aneb Muchka opět 1st
V hlavní kategorii se představilo 22 mužů, které na 8 metrech doplnili ještě 2 senioři a 1 dorostenec mimo soutěž. Pravidelný čtenář komentářů ze závodů si již jistě zvykl, že zmiňuji závodníky, kteří si dali nový osobní rekord a nebude tomu jinak ani nyní. Na 22. místě se umístil Michal Suchý, který svůj OR z MBŠ 2016 (13,90 s) posunul o více jak 5 desetin sekundy na 13,39 s. OR zlepšil i 21. Vláďa Matouš na 11,06 s. 19. byl nováček Ondřej Nantl s časem 10,36 s (=OR). Pokud se nemýlím, jde o sourozence Jakuba Nantla, který si dal OR též, Kuba ovšem už nějakou dobu šplhá, a tak se pohybuje v naprosto odlišném časovém pásmu, když skončil 5. s časem 7,10 s. Natáhnout ke šplhu sourozence je evidentně docela šikovná cesta k rozšíření závodnického pole – kromě Nantlů, tomu tak dnes bylo i u Cibulků (v ženách a žácích). S Kubou Nantlem jsem ale trochu předběhl, a tak pokračujme osobními rekordy, které si odnesli také nováčci Mykhaylo Prymachuck na 17. místě s časem 10,01 s a 15. Yevhen Adriyenko s časem 9,48 s, když kluky závod ale asi příliš nezaujal, nebo si nebyli vědomi více pokusů a po prvním kole se vypařili. Po více než roce se zlepšil také 11. Láďa Hruška na nynějších 8,30 s (předchozí MBŠ 2015 8,84 s). V neuvěřitelném zlepšování (co závod to OR) pokračuje i Tomáš Kohoušek, kterému 7,47 s stačilo na 6. místo. Mimo soutěž ještě lezl zmíněný dorostenec – Matěj Cigl, který ukazuje obrovskou formu nejen na 4,5 metrech, ale i na osmičce, kde by za sebou nechal naprostou většinu dospělých závodníků, když si dolétl trošku ve stylu Aleše Nováka pro čas 6,63 s.
Pojďme ale na stupně vítězů, bronzový byl letos v Olympii Pavel Macháň s časem 6,81 s. Stříbrný dost překvapivě Ondra Košťák s krásným časem 6,40 s, což jak sám zmínil je jeho nejlepší čas od MČR 2014. Přitom Ondra poslední dobou trénuje opravdu sporadicky a měsíční syn mu na síle jistě také nepřidává, tak možná to shazování těhotenských kil… 1. nebyl potom nikdo jiný než Štěpán Muchka s velmi slušným časem 6,04 s, vrcholnou formu však Štěpán předvádí většinou na jiných závodech.